استفاده از فناوری نانو (نانو تکنولوژی) در موبایل‌های نسل بعد
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (هنوز امتیازی داده نشده است)
Loading...
iconدسته: اخبار عمومی خارجی موبایل, اخبار گوشی

مصاحبه خواندنی با کریس باور، یکی از دانشمندان ارشد مواد در آزمایشگاه شرکت نوکیا (واقع در کمبریج)

این مصاحبه جالب با طرح این سوال آغاز شد:
نقس فناوری نانو در رنگ گوشی موبایل چیست؟
ساختارهای نانو این قابلیت را دارند تا در ساخت پلیمرهای قابلِ بسط استفاده  شوند و رنگ گوشی شما را تغییر دهند! (یعنی تنها با کشیدن گوشی خود می‌توانستید رنگ آن را تغییر دهید؟) مثلا وقتی شما گوشی خود را می‌کشید، رنگ آن بدون استفاده از هیچ نیرویی می‌تواند از قرمز به آبی، بنفش به زرد یا هر ترکیب رنگ دیگر تغییر نماید. تولید سطوحی که رنگ آنها تغییر می‌کند، خبری خوب برای کاربرانی است که در انتخاب رنگ گوشی خود وسواس دارند یا رنگ گوشی موبایلشان خیلی زود خسته شان می کند. 

آیا این فناوری می‌تواند در طول عمر باتری گوشی ها نقش مثبت داشته باشد؟

 خوب اگر ساختار نانو را در ماده‌ای به کار ببرید، می‌توانید به میزان زیادی سطح آن را افزایش دهید. این گونه تجسم کنید که سطح همواری به اندازه یک جعبه کبریت دارید و شروع به ایجاد شکاف و شیار روی این صفحه در مقیاس نانو می‌نمایید. این شکاف‌ها نشان می‌دهند که مرز سطح افزایش نمی یابد، اما قسمت داخلِ مرز افزایش پیدا می‌کند. این مسئله برای آینده باتری‌های تلفن همراه بسیار مهم است، زیرا مقدار شارژی که می‌توانید در گوشی ذخیره کنید، اغلب به سطح الکترودها بستگی دارد. بنابراین، اگر به برخی از مواد الکترود، ساختار نانو بدهید، می‌توانید چگالی نیرو را افزایش دهید که مساوی می‌شود با عمر بیشتر باتری!
کریس باور عقیده دارد با اعمال این روند در باتری‌های لیتیوم‌ یون می‌توان شارژ آنها را چند روز بیشتر نگه داشت. این هم برای آینده‌ی کوتاه مدتِ باتری‌ تلفن‌های همراه خبر خوبی است.

آینده فناوری نانو و گوشی‌های انعطاف پذیر به چگونه خواهد بود؟

ما در حال کار بر روی قدرتمند کردن فناوری‌ها در چنین گوشی‌های قابل انعطافی هستیم. بنابراین، شما اینگونه می‌توانید هسته‌های الکترونیک قابل انعطاف و کششدر گوشی‌هایی مثل Nokia Human Form بسازید. شیوه‌ای که ما می‌توانیم با استفاده از فناوری نانو ترانزیستورها و رابط‌های داخلی را قابل انعطاف کرده به مهارت بسیاری نیاز دارد که با انجام این وظایف، امیدواریم خنده بر لبان مردم بسیاری نقش ببندد. به همین علت است که این چالش ارزش وقت صرف کردن را دارد!”
مطابق آنچه تصور می‌کنیم، می‌خواهیم یک گوشی لمسی را با بهبود در عملکردهایی نظیر “خم کردن گوشی برای بزرگنمایی” و “پیچ دادن برای پیش رفتن در منو” یکی کنیم. بنابراین، کاربران روش‌های بسیاری برای تعامل با گوشی خواهند داشت و در نهایت آنها می‌توانند بهترین روش را برای کار کردن انتخاب کنند. مزایای بسیار دیگری نیز مانند روشنایی و نیرو وجود خواهد داشت، زیرا شما شیشه را کنار گذاشته‌اید؛ پس محصول موجود سبک‌تر است و حمل آن در جیب عقب نیز راحت‌تر خواهد بود و نیازی نیست نگران نشستن روی تلفن همراهتان باشید، زیرا نمی‌شکند و نمی‌افتد.

عکس العمل بازار مقابل یک گوشی نانوی قابل انعطاف چگونه خواهد بود؟ آیا به زودی این گوشی‌ها را در بازار خواهیم دید؟
تولید انبوه ساختارهای نانو به زودی عملی نمی‌شود. فناوری نانو تقریبا در ۲ یا ۳ سال آینده شکل می‌گیرد، اما ما در حال کار بر روی یکپارچه کردن این فناوری در مدل‌های بزرگ و بزرگ‌تر هستیم. من هنوز فکر می‌کنم هم اکنون نیز بازار انبوه، پتانسیل بالایی برای گوشی‌های قابل انعطاف دارد. وقتی ما در همایش Nokia World 2011 گوشی مفهومی Nokia Kinetic را به مردم نشان دادیم، با پاسخ و واکنش بسیار خوبی روبه‌رو شدیم. غرفه مملو از آدم‌هایی شده بود که می‌خواستند این گوشی را از نزدیک ببینند و آن را به دست گرفته و امتحان کنند. بهترین قسمت از تمام تجربه، این بود که نیازی به توضیح روش کار با Kinetic نبود. این گوشی به طور ذاتی نیز بسیار ملموس و قابل درک است.
من در واقع زیاد نمی‌توانم در مورد زمان عرضه یک گوشی منعطف اظهارنظر نمایم شما تصاویر ویدیویی گوشی‌های مفهومی و پوشش فوق آب‌گریز را دیده‌اید. بنابراین، حدس می‌زنم محصولات زیادی در راه هستند و به زودی روانه بازار می شوند.

ارسال برای دوستان:Share on FacebookShare on Google+Email this to someoneTweet about this on TwitterShare on LinkedIn


 
icon ثبت نظر